Tájékoztató a Műszaki Informatika Szak IV. évfolyam (7. szemeszter)
VITT4353 Önálló laboratórium c. tantárgy
2004
/05. tanév I. félévi lezárásáról a BME TTT-n

Tartalomjegyzék:
I
. Bevezető
II. Írásbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma
III. Szóbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma
IV. Osztályozási algoritmus és a jegybeírás módja
Függelék: Konzulens által visszaküldendő űrlap

I. Bevezető

A tárgykövetelményekkel összhangban gyakorlati jegyet az a hallgató kap, aki:


Mivel a jegy 50%-t a az írásbeli és szóbeli beszámoló képezi, jelen dokumentum többek között útmutató ezek elkészítésére. A következőkben az írásbeli és szóbeli beszámolóval kapcsolatos tudnivalókat röviden megismétlem, bővebben lásd a félév eleje óta a tanszéki hirdetőtáblán lévő és elvileg mindenkihez elektronikus formában is eljutott "Tájékoztató a Műszaki Informatika Szak V. évfolyam Önálló laboratórium c. tantárgy lebonyolításáról az 2004/05 tanév I. félévében" c. tájékoztatóban leírtakat. (Megtalálható még a következő URL-en: http://inflab.ttt.bme.hu/onallolabor/lebonyol04osz.html)

II. Az írásbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma

Az írásbeli beszámoló kötött formátumú: (legalább) négy részből áll:

  1. Személyi adatok (név, e-mail cím, konzulens(ek) neve(i), email-címe(i), feladat címe, feladat leírása)
  2. elméleti bevezető, a feladat környezetének ismertetése, a munka előzményei és kiindulási állapota
  3. az elvégzett munka és az eredmények ismertetése, a munka végállapotának ismertetése
  4. a tanulmányozott irodalom és a csatlakozó dokumentációk felsorolása.

A tartalommal, terjedelemmel kapcsolatban bevezetőben említett tájékoztatóban leírtak mérvadók. Az ott leírtaknak meg nem felelő dolgozatok szerzői szóbeli beszámolót nem tehetnek, így gyakorlati jegyet sem kaphatnak! A beszámoló elvárt formátumára, vázlatos felépítésére egy értelemszerűen aktualizálandó minta olvasható itt: repminta.doc, vagy LaTeX felhasználóknak: onlablatex.zip (minta nem használ BibTeX-et, de értelemszerűen azt is lehet).
Az írásbeli beszámolót NEM lehet kiváltani máshova készített "tudományos cikk" változtatás nélküli beadásával, mivel az írásbeli beszámoló célja nem (elsősorban) tudományos publikáció, hanem prodzsekt-report, munkaelszámolás. Többszerzős tudományos cikkből különösen nem állapítható meg a hallgató saját, egyéni munkája! Az ilyen jellegű cikk kizárólag a beszámoló függelékeként fogadható el, amennyiben az kizárólag a hallgató saját munkája (egyszerzős cikk). Ez utóbbi esetben az előírt beszámoló template-ből legalább a címlap (adatok), valamint a min. 1 oldalas 2. fejezetet továbbra is külön el kell készíteni (a félévsorán elvégzett munka és annak kezdő- és végállapotának tételes felsorolása), a cikket ekkor függelékként elektronikusan be kell szerkeszteni. A végeredmény nem haladhatja meg az előirt terjedelmet!

A beszámolót a makró vírus problémák kizárása miatt vagy Rich Text Format (RTF), vagy Adobe PDF. formátumban kell beadni. LaTeX felhasználók figyelmét felhívnám, hogy manapság kultúrált kinézetű, magyar ékezetes, vektoros fontot használó PDF  kimenet generálása LaTeX alól  az összes modern TeX disztribúcióban megoldott (pdftex, vagy dvipdfm, vagy dvips+ps2pdf a megoldás). Mivel a beadás elektronikus, ezért LaTeX alapértelmezett, nyomtatásra optimalizált, de PDF-ben való képernyős megjelenítéskor szinte olvashatatlan bitmappelt Type3 fontjai NEM ELFOGADHATÓAK.  Az ehhez szükséges csomagok nevei a minta fájlban megtalálhatók. A nagyméretű RTF fájlokat a méretük miatt tömörítve kérem felrakni (ZIP, vagy GZIP), a lentebbi névkonvenciók betartásával.

Azon beszámolókat, melyekben az elvárható műszaki színvonalat nem elérő ábrák, vagy bitmappelt fontok vannak, a tárgyfelelős nem fogja jelessel díjazni!
Példák:

A tárgy a mérnöki munkavégzésre készít fel, ezért az elektronikus beadás konkrét fájlformátumát a konzulens (=„munkahelyi főnök”) határozza meg a fenti alternatívák közül, ez nem választható a hallgató (=„dolgozó”) által szabadon. (Mint ahogy egy munkahelyen is követni kell a cég előírt formátumait).

Az írásbeli beadásának algoritmusa:
  1. Az írásbeli beszámolót ebben a formátumban, először a konzulens által meghatározott módon (kinyomtatva vagy elektronikus formában) a konzulensnek kell benyújtani, célszerűen a 11-12. tan. hét folyamán.
  2. Ezután a konzulens engedélyezi a beadást a tárgyfelelősnek a jelen hirdetmény végén található űrlap hiánytalan kitöltésével és a tárgyfelelősnek e-mailben történő elküldésével (2 db. Osztályzat és 5 db. Igen/Nem válasz): dreilinger@tmit.bme.hu
  3. Az írásbeli beszámolót anonymous ftp-vel kell felrakni az: ftp://tttinfoonlab@inflab.ttt.bme.hu/2004-osz/irasbelik/7.szemeszter URL-en található könyvtárba. A használandó jelszó 'onlab2004'. Az elnevezési konvenció: <neptunkód>.doc , vagy <neptunkód>.rtf, vagy <neptunkód>.pdf, stb. A feltöltött fájlok biztonsági okokból csak listázhatók, nem törölhetők, nem módosíthatók, nem olvashatók (plágium elkerülése miatt). Ezért ha valamit elrontottatok, akkor <neptunkód>-2.doc,<neptunkód>-3.doc, stb. a használandó konvenció! Technikai gondok esetén először tessék még egyszer elolvasni a fenti útmutatót, végszükség esetén pedig tárgyfelelős tud segítséget nyújtani.
    FIGYELEM: egyes szabványokat nem ismerő webböngészők (na, vajon melyik ilyen?) nem képes helyesen kezelni az FTP protokoll "331"-es válaszkódját  (gy.k.: Password required..., lásd  RFC640) és authentikációs hibát jeleznek, ahelyett, hogy a megfelelő jelszó dialógus ablakot felhoznák. Mivel informatikus halllgatókról van szó, a probléma megoldása házi feladat, lásd az RFC1738  3.1 alfejezetét
    .

Határidő: A tárgyfelelőnek az írásbeli beszámolót a tervezett szóbeli beszámoló előtt legalább 5 munkanappal (azaz 1 naptári héttel) meg kell kapnia, majd 3 munkanapja van rá, hogy elolvassa. Ha az említett hirdetményekben megfogalmazott követelményeknek részben nem felel meg, akkor a tárgyfelelős azt kiegészítésre visszaadja és a szóbelit — e-mail útján — mindaddig nem engedélyezi, amíg az írásbeli beszámoló az alapvető követelményeknek meg nem felel. Hasonlóképp kizáró ok a konzulens beadást engedélyező és az írásbelit osztályozó e-mailjének határidőre történő be nem érkezése. Ha ez a szorgalmi időszak végéig elhúzódik, akkor a hallgató a tárgyból gyakorlati jegyet csak i.v. jelleggel kaphat! Ilyenfajta beszámoló csak kivételes esetben lehetséges, időpontja a vizsgaidőszak végén, a tárgyfelelős által kijelölt egyetlen időpont. A kapható jegy ekkor általában közepesnél (3) jobb nem lehet.

III. A szóbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma

A beszámoló célja az ipari/vállalati környezetében szokásos, a management felé adott tömör projekt beszámoló („briefing”) gyakorlása. A hallgatónak „el kell adnia” a munkáját a közönség felé. Osztályozási szempont többek között az előadási technika és az időgazdálkodás(!). Ennek megfelelően a szóbeli beszámoló:

Előfeltétele: Időben beadott, mind a konzulens, mind a tárgyfelelős által legalább elégségesnek ítélt írásbeli, valamint előzetes jelentkezés szóbeli-időpontra. Ezek hiányában szóbeli beszámoló nem tehető!

A szóbeli jelentkezés és beszámoló algoritmusa
  1. A félévi munka és az írásbeli előzetes leosztályoztatása a konzulenssel, s erről az előírt információk eljuttatása a tárgyfelelőshöz (2 db. Osztályzat és 5 db. Igen/Nem válasz.).
  2. A fentiek szerint jóváhagyott beszámoló eljuttatása tárgyfelelőshöz legalább 5 munkanappal (1 naptári héttel) a tervezett szóbeli előtt.
  3. Előzetes jelentkezés az I. épület 3. emeletén az E szárny (volt ELTE szárny) hátsó liftje előtt található dossziéban, a beszámoló napját megelőző déli 12:00-ig. Jelentkezni csak olyan időpontra lehet, amelyet előzetesen a konzulenssel egyeztettek, hiszen a konzulens is jelen kell legyen a szóbeli beszámolón! Amennyiben a konzulens nem jelenik meg, akkor a kérdőíven kívül egy minimum fél oldalas szöveges értékelést kérek tőle!
  4. Beszámoló a megadott időpontban, melyen legalább egy konzulenst is szeretettel várok.

A szóbeli beszámolók időpontjai: (csak ekkor áll rendelkezésre a beszámolókhoz szükséges valamennyi feltétel!):

 

Dátum

Kezdési idő

Limit

Helyszín

Írásbeli beadási határideje

2004. december 13. hétfő

09:00

max. 5 fő

E.355 ovális tárgyaló

2004. december 6. hétfő 08:00

 

10:00

max. 5 fő

-"-

-"-

 

11:00

max. 5 fő

-"-

-"-

 

12:00

max. 5 fő

-"-

-"-

2004. december 14.kedd

13:00

max. 5 fő

E.355 ovális tárgyaló

2004. december 7. kedd 08:00

 

14:00

max. 5 fő

-"-

-"-

 

15:00

max. 5 fő

-"-

-"-

 

16:00

max. 5 fő

-"-

-"-

2004. december 15.szerda

09:00

max. 5 fő

E.355 ovális tárgyaló

2004. december 8. szerda08:00

 

10:00

max. 5 fő

-"-

 

 

11:00

max. 5 fő

-"-

-"-

 

12:00

max. 5 fő

-"-

-"-

2004. december 14.csütörtök

13:00

max. 5 fő

E.355 ovális tárgyaló

2004. december 9. csütörtök 08:00

 

14:00

max. 5 fő

-"-

-"-

 

15:00

max. 5 fő

-"-

-"-

 

16:00

max. 5 fő

-"-

-"-

Megjegyzések: munkacsoportok célszerűen egy blokkban tartsák beszámolóikat. Csoportban dolgozó hallgatók esetén az írásbeli jegyzőkönyvnek lehetnek megegyező részei (pl. a munka kiindulási állapotának rögzítése), de az egyéni munkának egyértelműen ki kell derülnie, azaz az erről szóló részeknek különbözőeknek kell lenniük (gy.k. a 2. fejezetnek). A szóbeli beszámoló része lehet program demonstráció is, a megadott időkeret túl nem lépésével. Akik a félév során valamilyen konferenciára cikket/dolgozatot nyújtottak be és abból személyesen szóbeli előadást is tartottak, azok a szóbeli beszámoló alól kérésre felmentést kaphatnak. Számukra az írásbeli beadására a határidő megegyezik az utolsó szóbelire vonatkozó beadási időponttal: 2004. december 9. csütörtök 08:00.

Az osztályozás algoritmus és a jegybeírás módja

A félévi osztályzatban 50-50%-ban tartalmi és formai követelmények szerepelnek (bővebben lásd a Tárgykövetelményekben). Konkrétan ez 4 db. részosztályzat súlyozott átlaga:

  1. Félévi munka, konzulens osztályzata: J1
  2. Írásbeli beszámoló, konzulens osztályzata: J2
  3. Írásbeli beszámoló, tárgyfelelős osztályzata: J3
  4. Szóbeli beszámoló, tárgyfelelős osztályzata: J4

Félévi jegy: J1*0,5 + J2*0,125 + J3*0,125 + J4*0,25 = <osztályzat>
A jegybeírás módja: A vizsgaidőszak első két hetében a tanszéki adminisztráción a tárgyfelelős nevére (Ziegler Gábor) déli 12 óráig leadott indexek általában a következő, de max. 2 munkanapon belül átvehetők ugyanott aláírva.

Budapest, 2004. nov. 23.

Ziegler Gábor

tárgyfelelős

Függelék: A konzulens által visszaküldendő űrlap.

Ha olyan böngésződ és levelezőprogramod van, ami (többé, kevésbé) helyesen kezeli az RFC2368 mailto: URL-eket, akkor (pl. Netscape Navigator, Mozilla Suite), akkor próbáld meg a következő linket: értékelő mail küldése.
=
===========Itt kivágandó!!!===============
To: dreilinger@tmit.bme.hu
Subject: Info önlab beadási engedély

Hallgató neve: Hallgató neptun kódja:
Dolgozat
címe:

Konzulens neve:

1. A konzulens osztályzata félévi
munkáról
(feladat megoldása): [ ]

2. A konzulens értékelése a dolgozatról:
Igen [ ] Nem [ ] Megfelelő-e az elméleti bevezet? és az
irodalomjegyzék?
Igen [ ] Nem [ ] Egyértelmű-e munka kiindulási állapotának
ismertetése?]
Igen [ ] Nem [ ] Egyértelműen kiderül-e, mi volt a hallgató
saját, elvégzett munkája a félév során?
Igen [ ] Nem [ ] Egyértelmű-e a munka végállapotának
ismertetése?
Igen [ ] Nem [ ] Megfelelő-e a dokumentum technikai
színvonala?
A fentiek alapján a dolgozatra adott osztályzat (szükséges feltétel a jeleshez 5db. ’igen’): [ ]