kezdőlap

Témakiírások listája

A többi önlab tárgy weblapja

Tájékoztató néhány önálló laboratórium tantárgy
2011/12. tanév II. félévi lezárásáról a BME TMIT-en
(VITMA367, VITMA380, VITMM805, VITMM811)

Tartalomjegyzék

  1. Bevezető
  2. írásbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma
  3. Szóbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma
  4. Osztályozási algoritmus és a jegybeírás módja
Függelék: A konzulens által kitöltendő űrlap

I. Bevezető

A tárgykövetelményekkel összhangban gyakorlati jegyet az a hallgató kap, aki:


II. Az írásbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma

Az írásbeli beszámoló célja a félévi munka dokumentálása, valamint a mérnöki dokumentumok elkészítésének gyakorlása.
Ezek alapján a két alapvető követelmény a következő:

érdemes még elolvasni a konkrét osztályzási szempontokat is.

Az írásbeli beszámoló kötött formátumú: legalább négy részből áll:

  1. Személyi adatok (név, Neptun kód, e-mail cím, konzulens(ek) neve(i), email-címe(i), feladat címe, feladat leírása)
  2. elméleti bevezető, a feladat környezetének ismertetése, a munka előzményei és kiindulási állapota. Csapatban dolgozó embereknél ez a rész lehet (részben) közös.
  3. az elvégzett saját munka és az eredmények ismertetése, valamint a munka végállapotának ismertetése. Ez a rész az összterjedelem min. 50%-a kell legyen. Ez a rész semelyik más hallgató beszámolójával nem lehet közös, ha mégis így lenne, az elégtelen beszámolót jelent.
  4. a tanulmányozott irodalom és a csatlakozó dokumentációk felsorolása. Csapatban dolgozó embereknél ez a rész lehet (részben) közös.

Terjedelem, külalak: Kötelező az értelemszerűen aktualizálandó .doc, .odt vagy LaTeX dokumentum-sablon, vagy azzal struktúrális tagolás, felépítés szempontjából egyenértékű változat használata. A Word sablonban megadott beállításokkal

a megengedett terjedelem függelékekkel, fedőlappal és minden egyébbel együtt. Az ennél rövidebb, illetve hosszabb terjedelem rosszabb jegyet jelent. (Mert a rövidebbb nem takar elegendő munkát, a hosszabb pedig azt jelzi, a hallgató nem tanulta meg a lényegkiemelést.)

Mint általában egy projektet összegző beszámoló, a beadott mű a lehetőségekhez és terjedelmi korlátokhoz képest "önálló" dokumentum legyen. Az "önálló" (standalone) jelző azt jelenti, hogy a "távközlési/informatikai mérnöki alapműveltséget feltételezve" bármely olvasó által megérthető legyen. Ehhez az ökölszabály tapasztalatlan szerzőknek: add oda az irományt a munkáddal nem ismerős, de általában jó felkészültségű csoport/évfolyamtársadnak elolvasásra. Ha az képes megérteni a dokumentumot, akkor valószínűleg jó. Ha nem érti, akkor minimum az elméleti bevezetőn van még mit csiszolni.

A tartalommal, terjedelemmel kapcsolatban a fenti tájékoztatóban leírtak mérvadók. Az ennek meg nem felelő dolgozatok szerzői szóbeli beszámolót nem tehetnek, így gyakorlati jegyet sem kaphatnak!

Az írásbeli beszámolót NEM lehet kiváltani máshova készített "tudományos cikk" vagy TDK változtatás nélküli beadásával, mivel az írásbeli beszámoló célja elsősorban nem tudományos publikáció, hanem projekt-report, munkaelszámolás. Többszerzős tudományos cikkből különösen nem állapítható meg a hallgató saját, egyéni munkája. Az ilyen jellegű cikk kizárólag a beszámoló függelékeként fogadható el, amennyiben az kizárólag a hallgató saját munkája (egyszerzős cikk). Ez utóbbi esetben az előírt beszámoló sablonból legalább a címlap (adatok), valamint a minimum egy oldalas 2. fejezetet továbbra is külön el kell készíteni (a félévsorán elvégzett munka és annak kezdő- és végállapotának tételes felsorolása), a cikket ekkor függelékként elektronikusan be kell szerkeszteni. A végeredmény nem haladhatja meg az előírt terjedelmet.

Az írásbeli beadásának algoritmusa:

  1. Az írásbeli beszámolót először a konzulens által meghatározott módon (kinyomtatva vagy elektronikus formában) a konzulensnek kell benyújtani, célszerűen a 11-12. tanulmányi hét folyamán.
  2. Ezután a konzulens engedélyezi a beadást a tárgyfelelősnek az intraweben található űrlap kitöltésével.
  3. A .pdf formátumúvá konvertált írásbeli beszámolót ftp-vel kell feltölteni az: ftp://inflab@inflab.tmit.bme.hu/2012-tavasz/irasbelik URL alatt található, a tágykódnak megfelelő könyvtárba.

Határidő: A tárgyfelelőnek az írásbeli beszámolót a tervezett szóbeli beszámoló előtt legalább 5 munkanappal meg kell kapnia és 3 munkanapja van rá, hogy elolvassa. A határidő be nem tartását a hanyagsági faktorral büntetjük. Ha az említett hirdetményekben megfogalmazott követelményeknek részben nem felel meg, akkor a tárgyfelelős azt kiegészítésre visszaadja és a szóbelit — e-mail útján — mindaddig nem engedélyezi, amíg az írásbeli beszámoló az alapvető követelményeknek meg nem felel. Hasonlóképp kizáró ok, ha a konzulens nem tölti ki határidőre a beadást engedélyező és az írásbelit osztályozó űrlapot. Ha ez a szorgalmi időszak végéig elhúzódik, akkor a hallgató a tárgyból gyakorlati jegyet csak i.v. jelleggel kaphat. Ilyen fajta beszámoló csak kivételes esetben lehetséges, a kapható jegy általában közepesnél (3) jobb nem lehet.

III. A szóbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma

A beszámoló célja az ipari/vállalati környezetében szokásos, a management felé adott tömör projekt beszámoló (’briefing’) gyakorlása. A hallgatónak ’el kell adnia’ a munkáját a közönség felé. Osztályozási szempont többek között az előadási technika és az időgazdálkodás. Ennek megfelelően a szóbeli beszámoló:

A szóbeli jelentkezés és beszámoló algoritmusa

  1. A félévi munka és az írásbeli előzetes leosztályoztatása a konzulenssel az intraweben.
  2. A fentiek szerint jóváhagyott beszámoló eljuttatása tárgyfelelőshöz legalább 5 munkanappal a tervezett szóbeli előtt.
  3. Feliratkozás egy beszámolási blokkra a nem túlságosan felhasználóbarát weboldalon, a beszámoló napját megelőző déli 12:00-ig. Jelentkezni csak olyan időpontra lehet, amelyet előzetesen a konzulenssel egyeztettek, hiszen a konzulens is jelen kell legyen a szóbeli beszámolón. Amennyiben a konzulens nem jelenik meg, akkor a kérdőíven kívül egy minimum fél oldalas szöveges értékelést kérünk tőle.
  4. Beszámoló a megadott időpontban, melyen legalább egy konzulenst is elvárunk.
Megjegyzések:

IV. Az osztályozás algoritmus és a jegybeírás módja

A félévi osztályzatban 50-50%-ban tartalmi és formai követelmények szerepelnek. Konkrétan ez négy darab részosztályzat súlyozott átlaga:

  1. Félévi munka, konzulens osztályzata: J1
  2. írásbeli beszámoló, konzulens osztályzata: J2
  3. írásbeli beszámoló, tárgyfelelős osztályzata: J3
  4. Szóbeli beszámoló, tárgyfelelős osztályzata: J4

A Féléves jegy a határidők be nem tartását büntető hanyagsági faktor (HF) figyelembe vételével alakul ki:
<osztályzat> = HF * (J1*0,5 + J2*0,125 + J3*0,125 + J4*0,25)


Függelék: A konzulens által kitöltendő űrlap

A konzulenseknek az intraweben az alábbihoz hasonló űrlapon kell a hallgatókat osztályozni.
1. A konzulens osztályzata félévi munkáról (feladat megoldása): [ ] 
2. A konzulens értékelése a dolgozatról: 
Igen [ ] Nem [ ] Megfelelő-e az elméleti bevezető és az irodalomjegyzék? 
Igen [ ] Nem [ ] Egyértelmű-e munka kiindulási állapotának ismertetése?
Igen [ ] Nem [ ] Egyértelműen kiderül-e, mi volt a hallgató 
                 saját, elvégzett munkája a félév során? 
Igen [ ] Nem [ ] Egyértelmű-e a munka végállapotának ismertetése? 
Igen [ ] Nem [ ] Megfelelő-e a dokumentum technikai színvonala? 

A fentiek alapján a dolgozatra adott osztályzat (szükséges feltétel a
jeleshez 5db. ’igen’): [ ] 


Utolsó módosítás: 2012.05.02. Németh Felicián