Tájékoztató a Műszaki Informatika Szak 9. szemeszter
Önálló laboratórium c. tantárgy
2003/04. tanév II. félévi lezárásáról a BME TMIT-en

Tartalomjegyzék:
I. Bevezető
II. Írásbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma
III. Szóbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma
IV. Osztályozási algoritmus és a jegybeírás módja
Függelék: Konzulens által visszaküldendő űrlap
 

I. Bevezető

A tárgykövetelményekkel összhangban gyakorlati jegyet az a hallgató kap, aki:


 

II. Az írásbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma

Az írásbeli beszámoló célja a félévi munka dokumentálása, valamint a mérnöki dokumentumok elkészítésének gyakorlása.
Ezek alapján a két alapvető követelmény a következő:

Terjedelem, külalak: Kötelező az előírt Word, vagy LaTeX dokumentum-sablon (template), vagy azzal struktúrális tagolás, felépítés szempontjából egyenértékű változat használata. A Word sablonban megadott beállításokkal

a megengedett terjedelem függelékekkel együtt. Az ennél rövidebb, illetve hosszabb terjedelem rosszabb jegyet jelent. (Mert a rövidebbb nem takar elegendő munkát, a hosszabb pedig azt jelzi, a hallgató nem tanulta meg a lényegkiemelés nevű fontos dokumentumszerkesztési elvet.)

Az írásbeli beszámoló tehát kötött formátumú: (legalább) négy részből áll:

  1. Személyi adatok (név, e-mail cím, konzulens(ek) neve(i), email-címe(i), feladat címe, feladat leírása)
  2. elméleti bevezető, a feladat környezetének ismertetése, a munka előzményei és kiindulási állapota. Csapatban dolgozó embereknél ez a rész lehet (részben) közös.
  3. az elvégzett saját munka és az eredmények ismertetése, valamint a munka végállapotának ismertetése. Ez a rész az összterjedelem min. 50%-a kell legyen! Ez a rész semelyik más hallgató beszámolójával nem lehet közös, ha mégis így lenne, az helyből elégtelen beszámolót jelent!
  4. a tanulmányozott irodalom és a csatlakozó dokumentációk felsorolása. Csapatban dolgozó embereknél ez a rész lehet (részben) közös.

Mint általában egy projektet összegző beszámoló, a beadott mű a lehetőségekhez és terjedelmi korlátokhoz képest "önálló" dokumentum legyen. Az "önálló" (standalone) jelző azt jelenti, hogy a "távközlési/informatikai mérnöki alapműveltséget feltételezve" bármely olvasó által megérthető legyen. Ehhez az ökölszabály tapasztalatlan szerzőknek: add oda az irományt a munkáddal nem ismerős, de általában jó felkészültségű csoport/évfolyamtársadnak elolvasásra. Ha az képes megérteni a dokumentumot, akkor valószínűleg jó. Ha nem érti, akkor minimum az elméleti bevezetőn van még mit csiszolni.

A tartalommal, terjedelemmel kapcsolatban a fenti tájékoztatóban leírtak mérvadók. Az ennek meg nem felelő dolgozatok szerzői szóbeli beszámolót nem tehetnek, így gyakorlati jegyet sem kaphatnak! A beszámoló elvárt formátumára, vázlatos felépítésére egy értelemszerűen aktualizálandó minta olvasható itt: repminta.doc . Az írásbeli beszámolót NEM lehet kiváltani máshova készített "tudományos cikk" változtatás nélküli beadásával, mivel az írásbeli beszámoló célja nem (elsősorban) tudományos publikáció, hanem prodzsekt-report, munkaelszámolás. Többszerzős tudományos cikkből különösen nem állapítható meg a hallgató saját, egyéni munkája! Az ilyen jellegű cikk kizárólag a beszámoló függelékeként fogadható el, amennyiben az kizárólag a hallgató saját munkája (egyszerzős cikk). Ez utóbbi esetben az előírt beszámoló template-ből legalább a címlap (adatok), valamint a min. 1 oldalas 2. fejezetet továbbra is külön el kell készíteni (a félévsorán elvégzett munka és annak kezdő-ésvégállapotánaktételes felsorolása), a cikket ekkor függelékként elektronikusan be kell szerkeszteni. A végeredmény nem haladhatja meg az előirt terjedelmet!

A beszámolót vírusmentes(!) Winword, vagy Rich Text Format (RTF), vagy képernyőre optimalizált, tehát nem bitmappelt(!), hanem vektorgrafikus fontokkal készült PDF (LaTeX2e rajongóknak: \usepackage{times}), kivételes esetben ADSC (Adobe Document Structuring Convention) konvenció szerinti, gzippelt PostScript formátumban lehet elkészíteni!

Felhívom a hallgatók figyelmét, hogy a legtöbb Windows-os PostScript driver alapbeállítasban NEM ADSC konform, azt külön be kell állítani (optimize for portability)! Felhívom a hallgatók figyelmét, hogy az alapértelmezett LaTeX ComputerModern  fontok bitmappelt fontok, ezért a PDF konverzió során a képernyőn undorító módon kinéző dokumentumot eredményeznek. Tessék vektorgrafikus fontot használni (RTFM tipp: \usepackage{times} \usepackage[latin2]{inputenc} \usepackage{t1enc})

A tárgy a mérnöki munkavégzésre készít fel, ezért az elektronikus beadás konkrét formátumát a konzulens (="munkahelyi főnök") határozza meg a fentiek közül, ez nem választható a hallgató (=”dolgozó”) által szabadon. (Mint ahogy egy munkahelyen is követni kell a cég előírt formátumait).

Az írásbeli beadásának algoritmusa:
  1. Az írásbeli beszámolót ebben a formátumban, először a konzulens által meghatározott módon (kinyomtatva vagy elektronikus formában) a konzulensnek kell benyújtani, célszerűen a 11-12. tan. hét folyamán.
  2. Ezután a konzulens engedélyezi a beadást a tárgyfelelősnek a jelen hirdetmény végén található űrlap hiánytalan kitöltésével és a tárgyfelelősnek e-mailben történő elküldésével (2 db. Osztályzat és 5 db. Igen/Nem válasz): ziegler@alpha.ttt.bme.hu
  3. Az írásbeli beszámolót anonymous ftp-vel kell felrakni az : ftp://tttinfoonlab@inflab.ttt.bme.hu/2004-tavasz/irasbelik URL-en található könyvtárba. A használandó jelszó 'onlab2004'. Az elnevezési konvenció: <neptunkód-vezeteknev>.doc , vagy <neptunkód-vezeteknev>.rtf, vagy <neptunkód-vezeteknev>.ps, stb.A feltöltött fájlok biztonsági okokból csak listázhatók, nem törölhetök, nem módosíthatók, nem olvashatók (plágium elkerülése miatt). Ezért ha valamit elrontottatok, akkor <neptunkód-vezeteknev>-2.doc,<neptunkód-vezetekenev>-3.doc, stb. a használandó konvenció! Technikai gondok esetén először tessék még egyszer elolvasni a fenti útmutatót, végszükség esetén pedig tárgyfelelős tud segítséget nyújtani.

Határidő: A tárgyfelelőnek az írásbeli beszámolót a tervezett szóbeli beszámoló előtt legalább 5 munkanappal meg kell kapnia és 3 munkanapja van rá, hogy elolvassa. Ha az említett hirdetményekben megfogalmazott követelményeknek részben nem felel meg, akkor a tárgyfelelős azt kiegészítésre visszaadja és a szóbelit — e-mail útján — mindaddig nem engedélyezi, amíg az írásbeli beszámoló az alapvető követelményeknek meg nem felel. Hasonlóképp kizáró ok a konzulens beadást engedélyező és az írásbelit osztályozó e-mailjének határidőre történő be nem érkezése. Ha ez a szorgalmi időszak végéig elhúzódik, akkor a hallgató a tárgyból gyakorlati jegyet csak i.v. jelleggel kaphat!  Ilyen fajta beszámoló csak kivételes esetben lehetséges, időpontja a vizsga időszak végén a tárgyfelelős által kijelölt egyetlen időpont, a kapható jegy általában közepesnél (3) jobb nem lehet.
 

III. A szóbeli beszámoló lebonyolítása és formátuma

A beszámoló célja az ipari/vállalati környezetében szokásos, a management felé adott tömör projekt beszámoló (’briefing’) gyakorlása. A hallgatónak ’el kell adnia’ a munkáját a közönség felé. Osztályozási szempont többek között az előadási technika és az időgazdálkodás(!). Ennek megfelelően a szóbeli beszámoló:

Előfeltétele: Időben beadott, mind a konzulens, mind a tárgyfelelős által legalább elégségesnek ítélt írásbeli, valamint előzetes jelentkezés szóbeli-időpontra. Ezek hiányában szóbeli beszámoló nem tehető!
 

A szóbeli jelentkezés és beszámoló algoritmusa
  1. A félévi munka és az írásbeli előzetes leosztályoztatása a konzulenssel, s erről az előírt információk eljuttatása a tárgyfelelőshöz (2 db. Osztályzat és 5 db. Igen/Nem válasz.).
  2. A fentiek szerint jóváhagyott beszámoló eljuttatása tárgyfelelőshöz legalább 5 nappal a tervezett szóbeli előtt.
  3. Előzetes jelentkezés az I. épület déli (E) szárny 3. emeletén a 342. ajtó mellett, a lifttel szemben található dossziéban, a beszámoló napját megelőző déli 12:00-ig. Jelentkezni csak olyan időpontra lehet, amelyet előzetesen a konzulenssel egyeztettek, hiszen a konzulens is jelen kell legyen a szóbeli beszámolón! Amennyiben a konzulens nem jelenik meg, akkor a kérdőíven kívül egy minimum fél oldalas szöveges értékelést kérek tőle!
  4. Beszámoló a megadott időpontban, melyen legalább egy konzulenst is szeretettel várok.

A szóbeli beszámolók időpontjai: (csak ekkor áll rendelkezésre a beszámolókhoz szükséges valamennyi feltétel!):

Dátum Kezdési idő Limit Helyszín Írásbeli beadási határideje
2004. május 10. hétfő 15:00 max. 6 fő I.E.355 ovál tárgyaló 2004. május 3. hétfő 08:00
  16:30 max. 6 fő -"- -"-
2004. május 12 szerda
13:00 max. 6 fő -"- 2004. május 5. szerda 08:00
  14:30 max. 6 fő -"- -"-

16:30
max. 6 fő
-"-
-"-
2004. május 13. csütörtök
08:00
max. 6 fő
-"-
2004. május 6. csütörtök 08:00

09:30
max. 6 fő
-"-
-"-

14:00
max. 6 fő
-"-
-"-

15:30
max. 6 fő
-"-
-"-
2004. május 14. péntek 09:00 max. 6 fő -"-
2004. május 7. péntek 08:00
  10:30 max. 6 fő -"- -"-
  13:00 max. 6 fő -"- -"-
  14:30 max. 6 fő -"- -"-

Megjegyzések: munkacsoportok célszerűen egy blokkban tartsák beszámolóikat. Csoportban dolgozó hallgatók esetén az írásbeli jegyzőkönyvnek lehetnek megegyező részei (pl. a munka kiindulási állapotának rögzítése), de az egyéni munkának egyértelműen ki kell derülnie, azaz az erről szóló részeknek különbözőeknek kell lenniük (gy.k. a 2. fejezetnek). A szóbeli beszámoló része lehet program demonstráció is, a megadott idő keret túl nem lépésével. Akik a félév során valamilyen konferenciára cikket/dolgozatot nyújtottak be és abból szóbeli előadást is tartottak, azok a szóbeli beszámoló alól kérésre felmentést kaphatnak. Számukra az írásbeli beadására a határidő megegyezik az utolsó szóbelire vonatkozó beadási időponttal: 2004. május 7 péntek.

Az osztályozás algoritmus és a jegybeírás módja

A félévi osztályzatban 50-50%-ban tartalmi és formai követelmények szerepelnek (bővebben lásd a Tárgykövetelményekben). Konkrétan ez 4 db. részosztályzat súlyozott átlaga:

  1. Félévi munka, konzulens osztályzata: J1
  2. Írásbeli beszámoló, konzulens osztályzata: J2
  3. Írásbeli beszámoló, tárgyfelelős osztályzata: J3
  4. Szóbeli beszámoló, tárgyfelelős osztályzata: J4

Félévi jegy: J1*0,5 + J2*0,125 + J3*0,125 + J4*0,25 = <osztályzat>
A jegybeírás módja: A vizsgaidőszak első két hetében az I.E.352 előtti leveles rekeszbe a tárgyfelelős nevére (Ziegler Gábor) déli 12 óráig leadott indexek általában a következő, de max. 2 munkanapon belül átvehetők ugyanott aláírva, a rekeszek alján.

Budapest, 2004. április 14.

                                             Ziegler Gábor

         tárgyfelelős

Függelék: A konzulens által visszaküldendő űrlap.

Ha "értelmes" böngésződ van beépített mailerrel (Mozilla), próbáld meg ezt a linket: értékelő mail küldése
============Itt kivágandó!!!===============
To: ziegler@alpha.tmit.bme.hu
Subject: Info önlab beadási engedély

Hallgató neve:
Hallgató neptunkódja:
Dolgozat címe:

Konzulens neve:

1. A konzulens osztályzata félévi
munkáról (feladat megoldása): [ ]
2. A konzulens értékelése a dolgozatról:
   Igen [ ] Nem [ ] Megfelelő-e az elméleti bevezet? és az
                    irodalomjegyzék?
   Igen [ ] Nem [ ] Egyértelmű-e munka kiindulási állapotának
                    ismertetése?]
   Igen [ ] Nem [ ] Egyértelműen kiderül-e, mi volt a hallgató
                     saját, elvégzett munkája a félév során?
   Igen [ ] Nem [ ] Egyértelmű-e a munka végállapotának
                    ismertetése?
   Igen [ ] Nem [ ] Megfelelő-e a dokumentum technikai
                     színvonala?
   A fentiek alapján a dolgozatra adott osztályzat (szükséges feltétel a jeleshez 5db. ’igen’): [ ]